Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Nárok na Kindergeld, jestliže mi končí prac.smlouva dva měsíce před porodem  (Přečteno 32127 krát)
Vendulka



Karma: 0
Příspěvků: 4


« : Duben 05, 2010, 09:38:26 am »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví, jak je to s nárokem na Kindergeld v Německu, jestliže v Německu nepracuji ani rok, ale jsem oficiálně zaměstnaná, zaměstnavatel tedy za mě odvádí veškeré sociální a zdravotní dávky. Problém je v tom, že smlouva mi končí dva měsíce před plánovaným porodem. Na internetu jsem si četla, že právě zaměstnavatel by měl k minimalnímu příspěvku, který poskytuje zdravotní pojiš'tovna, doplácet určitou částku. Má tedy zaměstnavatel vůči mně ještě závazky, jestliže jsem otěhotněla během práce, i když na mateřskou dovolenou bych měla jít až po konci pracovní smlouvy. Pochybuji totiž, že když zaměstnavatel zjistí, že jsem těhotná, že mi prodlouží pracovní smlouvu.
Děkuji za odpověď, Vendula
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Duben 05, 2010, 11:08:12 pm »

Pro zacatek, myslim, ze michas dohromady nekolik veci:
  • Kindergeld - v soucasnosti 184 EUR mesicne az do plnoletosti. Nezalezi na tom, jestli pracujes, pocita se trvaly pobyt
  • Erziehungsgeld - min. 300 EUR, jinak nejakych 69% prumerne mzdy za minuly rok, resp. rozdilu prijmu za posledni rok a prijmu pri materske - plati ti proste tech ca. 70% toho, o co jsi narozneim ditete prisla
  • Mutterschutz - mjuzes natoupit snad 8 tydnu pred porodem (tedy mozna bys to stihla i jeste za platnosti smlouvy) - plati zdrav. pojistovna

Nemyslim si ale, ze by nejake prispevky musel platit ci jine povinnosti mel zamestnavatel...

Jedine, co zamestnavatel nesmi, je propustit te nebo neprodlouzit smlouvu z duvodu tehotenstvi.
Pokud se ale o tehotenstvi dozvi, je velka sance, ze neprodlouzi; podle zakona je nepripustne neprodlouzit smouvu JEN z duvodu tehotenstvi - ty bys tedy musela prokazat, ze k neprodlouzeni nebyl zadny jiny duvod a ze nebyt tehotenstvi, s nejvetsi pravdepodobnodti by prodlouzil. Pokud se to stane, mas nejspis jedinou sanci u soudu.

? Mas sanci se domluvit, aby ti ji prodlouzil na rok...presne na dobu, na kterou budes mit Erziehungsgeld? Podle mne by je to nic nestalo.
? Je sance se se zamestnavatelem do porodu nevidet a prodlouzit na dalku, aniz by zjistili, ze jsi tehotna? Protoze podle mne tehotenstvi NESMI byt zadnym kriteriempro uzavirani smlouvy, prodlouzeni bez zamestvatelovy vedomosti o tehotenstvi by tedy muselo platit...
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Vendulka



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #2 : Duben 06, 2010, 10:52:36 am »

No jo, micham vsechno dohromady. Nemluvim 100%ne nemecky, takze zjistovat takoveto veci na netu je pro me trochu obtizne.
Moc dekuju za odpoved. Myslim, ze se mi nepodari nepotkat se zamestnavatelem do porodu, jelikoz pracuje ve stejne budove a setkavame se temer denne:-) Je to ale rozumny a mily clovek. Jestli je to jak rikas, ze i kdyz mi prodlouzi smlouvu a ja pujdu hned na materskou a on nebude muset nic platit, mozna se mi podari se s nim nejakym zpusobem domluvit.
Prosim te, pises, ze Erziehungsgeld je cca 70% mzdy za minuly rok, znamena to tedy, ze kdyz budu pracovat jen 10mesicu, tak vlastne zadny narok na tuto davku mit nebudu? V Cechach treba musis minimalne 12 mesicu platit zdravotni pripojisteni nebo byt zamestnan, aby ti vubec neco dali.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Duben 07, 2010, 10:13:27 am »

V CR je to jaksi podivne vazano na 12 mesicu ucasti na zdravotnim sporeni...pracovat snad ani neni nutno. To mi prijde dost zvracene.
V Nemecku dostavas tech ca. 70% usleho vydelku (tedy kdybys i pri materske neco vydelavala, odecte se puvodni a aktualni prijem a z rozdilu mas tech 70%).

Pocita se, pokud vim, prumerny prijem za posledni rok - i kdybys delala jen mesic, sectou se tve prijmy, vydeli 12 a vyjde prumerny mesicni prijem za rok...
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Daajik



Karma: 1
Příspěvků: 23


« Odpověď #4 : Červen 21, 2010, 11:08:23 am »

chtela bych se zeptat, jestlize jsi psala (kleena), ze narok na Kindergeld je dle trvaleho bydliste. Takze pokud zde v Nemecku nemame trvale bydliste - manzel je tez Cech, oba mame trvaly pobyt v CR, ja zde bohuzel nepracuji, z CR nemam na nic narok, tak ja nic nedostanu, resi se to pres manzela aspon ten Elterngeld? A v pripade, ze se tady narodi dite, tak ma vlastne trvaly pobyt kde, tu v Nemecku??
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Reckog.gr © 2024
Řecko očima krajanů. Informace o práci, ubytování, studiu a cestování v Řecku. Česká a slovenká krajanská komunita žijící v Řecku.

Zahnarzt München |