Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: zivnost v CR, hlavni prac.pomer v Nemecku  (Přečteno 56617 krát)
alzbet



Karma: 0
Příspěvků: 2


« : Listopad 11, 2013, 05:41:02 pm »

Ahoj, chtela bych Vas poprosit o zkusenosti a informace tykajici se zivnosti v CR a pripadneho hlavniho pracovniho pomeru (pripadne jen pobytu) v Nemecku?
Moje situace je takova, ze pritel (neni ani nemec ani z EU) dostal praci v nemecku na x let.. Ja podnikam v CR (platim soc.a zdrav pojisteni,odvadim dane) pracuji online a ptejizdim mezi CR a Nemeckem. Chtela bych si v Nemecku najit praci, ale zivnost v CR si nechat na vedlejsi prac.pomer. Chtela bych se zeptat: jak to pak vypada se socialnim a zdravotnim a placenim dani?
1) Pokud se k pobytu zaregistruji tady, dostavam automaticky cislo pro soc.pojisteni a zdrav.pojisteni, kdyz si je platim v Cechach a praci zde jeste nemam? (musim platit socialni a zdravotni i v Nemecku, pokud zde "jen bydlim" ale pracuji v CR?)
2) je legalni" mit pobyt jak v CR tak v Nemecku a platit soc.a zdrav. pojusteni jen v CR kdyz v Nemecku nepracuji?
Dekuji moc za jakekoli informace! Úsměv
ahoj
A.

Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #1 : Listopad 11, 2013, 11:09:42 pm »


1.Když se přihlásíš k pobytu v De, nedostaneš ani číslo soc.poj. ani zdrav.poj. To vyvstává s prvním zaměstnáním v DE
2. Pokud začneš v De pracovat, nemůžeš být dle zákona pojištěna ve zdravotním systému ve dvou státech současně. V ČR se odhlásíš. Se sociálním je trochu zakopaný pes, každá instituce tvrdí něco jiného. V každém případě stejně jak u zdrav.,pokud zde začneš pracovat, automaticky se (zaměstnavatel) přihlásíš do něm. důchod. systemu. Jinými slovy, u mě nevěděli v ČR jak mě odhlásit :-)
 Trochu jiná situace by byla, kdybys v Německu pracovala na Minijob (450 Eur měsíčně) nebo jako Gewerbe (živn.list). V tom se nevyznám jak by to bylo, snad někdo něco poradí.
3. Daně platíš tam i tam, v českém daňovém přiznání doložíš příjmy z Německa (dvojí zdanění je mezinárodními dohodami ošetřeno) a naopak - do Něm. dovozeš potvrzený formulář z českého Finančního úřadu a Steuerberater tady ti z toho a z německých příjmů udělá německé daňové přiznání
4.Pobyt tam i tam je legální

Je tady k tomu někde téma, zkus to najít Mrknutí
Petr
Zaznamenáno
alzbet



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #2 : Listopad 12, 2013, 01:03:28 am »

Ahoj Petre, moc dekuji za informace!
Tak to zni dobre, ikdyz bych si rada zdravotni pojisteni - pokud sezenu praci, rada nechala Úsměv
Zaslechla jsem nekde neco ohledne placeni socialniho - ze to by za me platil muj pritel (kdyz jsem se ptala 1 holciny, tak rikala ze jeji manzel za ne oba plati stejnou castku jako by platil sam za sebe, rozdil je ten ze oni jsou svoji - manzele)
Takze se tu zkusim zaregistrovat a uvidim.
Pokud by jsi mel vic info ohledne socialniho pojisteni, tak bych byla rada.... zkusim prohledat temata a najit k tomu diskusi...

Muc castecny hnaci motor je ze v nemecku chodim na kurzy nemciny a lide, co jsou tu registrovani maji 50% placeno nejakou organizaci .... a pripadne po slozeni zkousky B1 napoprve dostanou jeste 50% z dane castky ulevu - je to jako motivace aby se nemcine opravdu venovali...

jeste jednou dekuji
Alzbeta
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #3 : Listopad 12, 2013, 06:14:56 am »

Asi by bylo reseni zalozit si v ČR společnost (treba s.r.o) a byt jeji zamestnanec.
Jako Živnostník clovek plati dane a vse tam, kde přesáhne bud 183 dni a nebo ma vetsi a tim hlavni prijem...
Nasledky 2 ŽL v ČR i tady 2 mesice v roce 2011 resim dodnes.
Zase sem jel s nejakym specialnim formularem ted do ČR na FÚ si nechat potvrdit.
Ani nevedeli jak ho vyplnit  Smích
A ted je to tak ze kdyz jedu do ČR na zakazku vystavuju nemeckou fakturu.
Pravidka jsou stejna jako tady a to i u DPH.
Je to docela jednoduche, jen malicko jiny text.
Otazka je jak se to vyplati... u me je to na hranici  Úsměv
Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #4 : Listopad 12, 2013, 08:08:53 pm »

no, tak jsem to přesně vyřešil já.
Po dvou letech jako zaměstnanec na Vollzeit v Německu jsem v ČR převedl své podnikání z fyzické osoby na s.r.o. a jsem její zaměstnanec, a aby bylo vše jednodušší (hlavně v ČR), jsem zaměstnanec bez koruny příjmů a tím pádem jsem ze zákona "osvobozen" od placení zdrav + soc. poj. v ČR.

Do té doby jsem platil oboje pojištění tam i tam, byť to není košer, ale nikomu to zjevně nevadilo. Hlavně k mému milému překvapení nebyly žádné komplikace, když jsem se po těch 2 letech v Čechách odhlašoval na zdrav. pojišťovně a musel jim celý příběh vylíčit.

Celé dva roky mi nikdo v ČR nedokázal vysvětlit jak mám podnikat jako fyzická osoba a přitom naplnit znění zákona o nemožnosti  placení zdrav. ve dvou státech současně. Každý podnikatel vykazující příjmy v ČR musí též v ČR platit zdravotní. Ono to nějak jít musí, ale nikdo mi neřekl jak. A hlavně jsem chtěl mít co nejméně komplikací s německým zaměstnavatelem a chtěl jsem být zdrav. pojištěn v Německu.

Zbytek co popisuješ je ten případ, že jsi selbstständig i tady v DE, to já už to mám jednodušší.



« Poslední změna: Listopad 12, 2013, 08:10:45 pm od petr69 » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #5 : Listopad 12, 2013, 11:49:25 pm »

Petre ja myslim ze pokud v ČR podnikas na ŽL a mas to jen jako vedlejší prijem, vedle zamestnani tak platit socialni a zdravotni nemusis.
A pokud k prehledu dolozis ze si zil celou dobu v jinem state a platil tam ze zamestnaneckeho platu socialni a zdravotni ze zakona, tak to uvedes do prijmu v Nemecku v priznani a ČR jim to jen oznamis, ne ?
Ja myslim ze presne tenhle papir sem vezl do Cech jen s opacnou funkci...
Ja vse zdanil tady ale oni to potrebuji jeste od nich oficialne...
Ten tiskopis nemel zadne cislo ani EU oznaceni ale poslali me ho v obou jazycich...

Pokud mas v ČR i provozovnu tak to bude jine.

Ale pokud si platil v obou statech to je fakt absurdní. .. V dnesni dobe.

Zajimalo by me jak Ti to pak zapocitaji do duchodu  Smích kdyz se to na 2roky prekryje navzajem...
Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #6 : Listopad 13, 2013, 12:23:53 am »

 ...no tak nějak to bude, ale já to měl v ČR jako hlavní příjem. Aspoň tedy podle naší OSSZ.
Dle jejich výkladu jsem totiž byl pro ně hlavní příjem, protože podle nich "moje hlavní zaměstnání v zahraničí nebylo na území ČR".  Škleb
 Jak by také mohlo být zahraničí na území ČR. Bylo to zralé minimálně na fejeton do novin, spíš však na reportáž na Novu do nějakého silvestrovského pořadu. Prostě Absurdistán .
A naše Okresní správa sociálního zabezpečení byla opravdu v koncích při mých dotazech.

A ve finále ani pan Mgr. Jadrný nebo Fadrný či jak se jmenoval, tuším Centrum mezinárodních úhrad Praha nebo jestli byl z  Mpsv , už fakt nevím, to nerozseknul.

I díky jejich přístupu jsem sám sebe tenkrát dostal do situace, kdy jsem už ani nechtěl nic řešit.  Bral jsem to tak, že ještě nikoho nikdy nezavřeli za to, že něco platil dvakrát  Úsměv.



Těch pár tisíc je škoda, ale takový majlant to také není aby se z toho člověk po....

 Mrknutí
« Poslední změna: Listopad 13, 2013, 12:38:26 am od petr69 » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #7 : Listopad 13, 2013, 06:32:26 am »

Ja myslim že největší absurdita nastane pri vypoctu duchodu, kdy Ti to jsden nebo druhy urad nebude chtit uznat...
Protoze ,,neni mozne neco platit na dvou mistech soucasne" a Ty budes namitat ze Te k tomu donutili...  Smích
Chtel bych u toho byt...  Mrknutí
Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #8 : Listopad 13, 2013, 09:02:08 am »

nikdo mě nenutil  Škleb Škleb, tak je to Mrknutí
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #9 : Listopad 13, 2013, 06:35:48 pm »

Spatne sem se vyjadril... ale nemyslel to tak.
Okolnosti Te donutili pri hledani spravneho reseni  Úsměv
Ja myslim ze si nasel s tim s.r.o. a svym nulovym prijmem idealni reseni.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Reckog.gr © 2024
Řecko očima krajanů. Informace o práci, ubytování, studiu a cestování v Řecku. Česká a slovenká krajanská komunita žijící v Řecku.

Zahnarzt München |