Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Prace v Nemecku - zdrav. pojisteni, bydliste, dane v CR?  (Přečteno 57836 krát)
cze-germany



Karma: 0
Příspěvků: 2


« : Únor 06, 2010, 12:00:00 am »

Ahoj,jsem evidovaná na úřadě práce tady v Čechách s tím, že si hledám v Německu práci. Až bych si práci v Německu našla, tak se na úřadě práce odhlásím ( nedostávám žádnou podporu nezaměstnanosti). Chtěla bych se zeptat, jak je to se zdravotním pojištěním? Vím, že když se práce v Německu najde, tak pak si vytvořím německé zdravotní pojištění. Ale chtěla jsem se zeptat co s tím českým - měla bych si ho pak v Čechách odhlásit nebo radši si ho nechat s tím, že bych si ho platila? Nevíte kolik se platí české zdravotní pojištění když pracujete v Německu?
Je možné mít v ČR nadále trvalé bydliště a v Německu při práci přechodné    či mít obojí trvalé?
Musím si platit daně v ČR, pokud bych pracovala v Německu?
« Poslední změna: Březen 08, 2011, 12:29:42 am od David » Zaznamenáno
Rendysek



Karma: 0
Příspěvků: 15


« Odpověď #1 : Únor 07, 2010, 04:52:56 pm »

Pokud vim, tak ze zakona je zakazane platit si zdravotni pojisteni ve dvou clenskych zemich EU soucasne. Tzn.,jak si najdes praci v nemecku a budes si platit pojisteni, musis se v CR odhlasit.
Dale se domnivam, ze pokud mas ceske obcanstvi,tak muzes mit v nemecku jen prechodne bydliste. Urcite nejde mit dve trvala bydliste. Pak zustava to trvale v CR.
A k tem danim. Myslim si,ze pokud pracujes v nemecku,tak tam taky odvadis dane a tim to konci..
Tyto moje nazory pochazeji z mych osobnich zkusenosti. Jak to ale bohuzel chodi,je mozny, ze je to i jnak.Ze zkusenosti vim, ze kazdej mele necojineho a clovek se v tom pak jen tezko orientuje.
Rena
Zaznamenáno
zdeneks



Karma: 2
Příspěvků: 8



« Odpověď #2 : Únor 08, 2010, 12:16:55 pm »

Ahoj,
až se pojistíš v Německu, vem s sebou do Čech smlouvu o pojištění na českou pojišťovnu a odhlaš se. Mě na VZP dokonce vydali potvrzení pro český doktory, že mě maj i nadále ošetřit v akutních případech. Blbý je, že s banální věci a s preventivní prohlídky musíš řešit v Německu, německá pojišťovna ti téměř jistě tyhle věci v Čechách neuhradí. Každopádně není asi legálně možný mít 2 pojištění, nicméně pochybuju, že se to jedna nebo druhá pojišťovna dozví. Pokud budeš bydlet v Německu a pracovat jako normální Němec, tak nemůžeš neplatit pojištění v Německu.

Domnívám se, že "přechodný pobyt" v Čechách ani v Německu neexistuje. Můžeš být hlášená k pobytu v obou zemích stejně. Daně se tu platí podle toho kde si hlášená. Při přihlášení si zároveň zažádáš o daňovou kartu. V Česku zaplať daně jen z příjmu z českých zdrojů.

Zaznamenáno
Rendysek



Karma: 0
Příspěvků: 15


« Odpověď #3 : Únor 08, 2010, 09:07:58 pm »

Stejne byt nahlasena na pobyt nemuze.Nekde je vzdycky ten trvaly a nekde ten prechodny pobyt.Jelikoz pochazi z cech, tak ma trvale bydliste tam a prechodne -druhy pobyt, v nemecku. Nebo?? Bez nemeckeho obcanstvi asi tezko dostane trvaly pobyt tady a tim padem nemecky prukaz totoznosti.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #4 : Únor 09, 2010, 11:28:10 am »

Stejne byt nahlasena na pobyt nemuze.Nekde je vzdycky ten trvaly a nekde ten prechodny pobyt.Jelikoz pochazi z cech, tak ma trvale bydliste tam a prechodne -druhy pobyt, v nemecku. Nebo?? Bez nemeckeho obcanstvi asi tezko dostane trvaly pobyt tady a tim padem nemecky prukaz totoznosti.

Je to malinko jinak.

V Nemecku se nic jako prechodny pobyt neresi. Ty se proste tam, kde v Nemecku bydlis, prihlasis. To je vse. Nemcum je v tomto zcela jedno, jestli jsi prihlasena i v CR (Ohlaseni y CR vzyadovali jen pro vydani pracovniho povoleni na nekvalifikovanou praci).
Mozna to v CR odporuje nejakemu predpisu, ale v praxi na to jednak nikdo nema sanci prijit a usetris si MOC slozitosti, kdyz se v CR neodhlasis (mimo jine by bylo treb apodevzdat obcanku). Rekl bych, ze 99,999% z nas to presne tak praktikuje.

K prihlaseni k pobytu v Nemecku samozrejme neni nutno byt nemeckym obcanem, je jen treba mit opravneni k pobytu, ktere jako obcan clenske zeme EU mas takrka automaticky ("Freizügigkeit").

Postup je tedy:
  • V CR nic o Nemecku nerikat, jen pokud se clovek planuje zdravotne pojistit v Nemecku, na ceske zdrav. pojistovne prohlasit, ze se clovek bude dlouhodobe zdrzovat v zahranici a bude tam pojisten -> clovek pak nemusi platit ceske pojistne, ale pri navratu musi dolozit nepreruseny prubeh zdravotniho pojisteni, neb jako obcan CR je clovek povinen byt zdravotne pojisten.
  • V Nemecku se na prislusnem urade prihlasit k pobytu

Tot zhruba vse.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Machotka



Karma: 2
Příspěvků: 24



« Odpověď #5 : Únor 12, 2010, 02:02:08 am »

Pokud vim, tak ze zakona je zakazane platit si zdravotni pojisteni ve dvou clenskych zemich EU soucasne. Tzn.,jak si najdes praci v nemecku a budes si platit pojisteni, musis se v CR odhlasit.


Ahoj, nechci se někoho dotknout, ale je to blbost. já sám jsem už 7 let v německu a přesto si stále platím české zdravotní pojištění u VZP. a to mám i pojištění německé, protože to člověk mít musí, jinak by nesehnal práci. a určitě s tím nejsou problémy. akorát si musí dát člověk pozor, kdyby se mu o dovolené v čechách něco stalo, tak to honit přes německou pojišťovnu kvůli nemocenské.
a v čechách platím to naprosté minimum, které je od pojišťovny stanoveno.

zdraví Ivoš
Zaznamenáno

Ivoš
vafle



Karma: -2
Příspěvků: 28


« Odpověď #6 : Únor 13, 2010, 01:09:49 am »

mam dve hlavni bydliste. jak pro ktery urad.a jak pro ktere dane. jedno ceske a jedno nemeke. ceske musim mit, nebot porebuju obcanku a pas atd. nemecke potrebuji pro dane.
a ruzne jine veci. nevite nekdo, zda je nejaka zmena v dvojim obcanstvi? polaci treba to maji uz davno, jen holt u nas porad nic. na nemecky pas se da cestovat  skoro do celeho sveta bez viza, zatimco na cesky....ostatne musim platit tento rok socialni pojisteni i v cechach. jo, jo, pak ze ne dvojoi zdaneni. je vyjimka pro OSVC. a to i pro zdravotni pojisteni. viz CMU- Cebtrum mezistatnich uhrad.
Zaznamenáno
Rendysek



Karma: 0
Příspěvků: 15


« Odpověď #7 : Únor 13, 2010, 02:22:51 pm »

Machotka : Urcite se nebudu citit dotcena,kdyz ma nekdo jine zkusenosti.
Moje sousedka v nemecku,shodou okolnosti take ceska mi sdelila, ze si platila pojisteni i v cr,pojistovna na to prisla a musela zaplatit pokutu. Osobne jsem se tedy byla optat na pojistovne jak to bezi a tam mi potvrdili,ze je to opravdu zakazane. Nevim jak to bylo pred 7 rokama..To uz je preci jenom trochu davno Mrknutí
Zaznamenáno
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #8 : Březen 15, 2010, 12:42:24 pm »

Potvrzuji, byla jsem se ptát ve 2 pobočkách vzp, je zákonem zakázané mit pojištění ve 2 státech. Pokud pracuješ v Německu, jsi pojištěn v Německu a tady MUSÍŠ ODEVZDAT průkaz a odhlásit se. Pokud si to platíš a přijdou na to, tak platíš pokutu. Tak mi to řečeno. Tak pozor.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Reckog.gr © 2024
Řecko očima krajanů. Informace o práci, ubytování, studiu a cestování v Řecku. Česká a slovenká krajanská komunita žijící v Řecku.

Zahnarzt München |