Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Živnost v Německu - ale co dělat v případě nemoci? Prosim poradte!  (Přečteno 36444 krát)
AndyC.



Karma: -3
Příspěvků: 6


« : Únor 18, 2011, 10:58:34 am »

Ahoj všichni, moc vás chci poprosit o radu, protože už nevím, kdo by mi pomohl a jsem se silami pomalu v koncích.
Byla jsem tu chvíli zaměstnaná ale už toho měla s přístupem šéfů opravdu dost a tak jsem si udělala živnost - pracuji pro více firem. Mám tu gesetzliche Krankenkasse. Samozřejmě jsem jenom "Kleinunternehmer".
Na co ale nemůžu nikde najít odpověď je, JAK JE TO V PŘÍPADĚ MÉ NEMOCI A NEMOŽNOSTI PRACOVAT?
U zaměstnání platí 6 týdnů firma, potom to přebírá Krankenkasse. Tam je to celkem jasné a na internetu najde každý, co hledá... Ale jak je to u živnosti?
Přebírá to Krankenkasse hned?A v jaké výši, když je můj příjem měsíčně velmi různý Co???
Byla jsem už na finančním úřadě, volala na mou Krankenkasse ale nikdo mi nic určitého neřekl. Jenom, že se musím nechat pojistit.. Ale o jaké pojištění jde?
Moc Vás prosím o informaci, pokud jste živnostníci a onemocníte, jak to potom probíhá? Kde se hlásit? Co dělat?
Musí na to být speciální připojištění?

Ptám se, protože mám jít na operaci a minimálně dva měsíce nebudu moci pracovat
Za Vaši pomoc budu nesmírně vděčná a předem moc děkuji    Anna, Erding  ( angelacalifornia[at]seznam.cz)
« Poslední změna: Únor 18, 2011, 01:17:51 pm od David » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Únor 18, 2011, 05:44:21 pm »

Spontanne bych, bez jakychkoliv podkladu a dukazu, rekl, ze to je veci rezerv kazdeho zivnostnika (proto take ty mnohem mensi pravidelne odvody nez u zamestnance).

Jelikoz to te ale asi moc nepotesi - za to ale jako Gewerbetreibender stejne jsi povinne clenkou Industrie & Handelskammer - IHK, najdi si nejakou jejich pobocku a zeptej se tam. Aspon takoveto zakladni informace by vam tam za to povinne clenstvi poskytnout meli.

Hodne stesti - a jako u kazdeho dotazu, az neco zjistis, prosime o kratkou zpravu tady pro ostatni  Mrknutí
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
AndyC.



Karma: -3
Příspěvků: 6


« Odpověď #2 : Únor 20, 2011, 12:15:52 pm »

Pro kleena: zas tak malé odvody to nejsou. Byla jsem dlouho zaměstnaná a v porovnání s živností jsou odvody stejné, mnohdy daleko vyšší. Nikdo Ti nepřispívá na žádné pojištění (zdravotní ani žádné jiné),všechno si musíš zacvakat sám, k tomu platíš pořádně vysoké daně, daňového poradce, již jmenovanou IHK nebo HK, rozhodně Ti nikdo neproplácí dovolenou ani nemoc, ani firemní obědy nebo dokonce příspěvek na cestu do práce.. A pokud máš ještě k tomu děcko, tak je to uplně v pytli...
 Ale po psychické stránce je to rozhodně ve srovnání s buzerací v mém zaměstnání LEPŠÍ.
Bohužel sehnání informací - dobrých informací ohledně "selbständigkeit" je velmi složité. Nikdo Ti jen tak neporadí a dobré "rady" si každý nechá pro sebe.. A u Čechů žijících v Německu to po mých zkušenostech platí bohužel DVOJNÁSOB..
Ale až něco zjistím, napíšu..
Děkuji Ti za příspěvek.    Anna
« Poslední změna: Únor 20, 2011, 12:17:53 pm od AndyC. » Zaznamenáno
Dubidu



Karma: 0
Příspěvků: 6



« Odpověď #3 : Únor 20, 2011, 01:31:00 pm »

Ahoj Anna

vo vsetkom co si napisala, mas uplnu pravdu. Ked si Selbstständig, platis od nevidim do nevidim. A v pripade dlhodobejsej choroby to nikoho nezaujima, co bude s tebou dalej ... Jedinu velku vyhodu to vsak ma v tom, ze si si sama sebe sefkou a mas flexibilny Arbeitszeit a to je fakt na nezaplatenie.

O tych dobrych radach od krajanov by som s tebou z casti tiez suhlasila. Za *dobru radu* si clovek musi v dnesnych casoch zaplatit (napr. Steuerberater). A najde sa len malo takych *krajanov*, co ked ta nepoznaju, poradia nezistne (moja skusenost, mozno sa mylim) ?!

V tvojom pripade by ti mohlo pomoct jedine dalsie extra poistenie, ktore keby si bola mala uzatvorene.Tato poistka by ti vykryla financne straty sposobene chorobou. Spominala mi to jedna znama, ze to takto funguje.
Sama s tym ziadnu skusenost nemam.

A zeby Krankenkasse preberala zodpovednost v pripade choroby bei Selbständigkeit ? Hm .. to sa mi nezda .. to by bolo super zistit ...

Vela stastia  Úsměv

Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #4 : Únor 20, 2011, 07:00:21 pm »

Veci se maji nasledovne. Pochopil jsem, ze jsi dobrovolne pojistena u napriklad AOK(zkratka statni pojistovna).Musis si ke svoji smlouve uzavrit dodatek na Tages-Krankengeld. Tyto penize zacnes dostavat az po 6 tydnech nemoci(neschopenka od doktora) na den a v maximalni vysi 80,- EUR,maximalne 6 nebo 12 mesicu. Tvoje mesicni poplatky se zvednou o 1-3 procenta(podle pojistovny) mesicne. Je ale otazka jestli Ti to udelaji(zmenu smlouvy),pokud platis jenom minimum a ne podle Tveho vydelku(musis predlozit danove priznani,pocita se zpetne).Uplne v detajlu a presne Ti to reknou na AOK nejlepe Lansbergestr,nebo se musis protelefonovat k tomu co Te ma na starosti. Pokud z nejakeho zavazneho duvodu nemusis byt u statni pojistovny,tak se nechej pojistit soukrome.Uzavri si Tages-Krankenhausgelg(dostavas na den pobytu v nemocnici) a Tages-Krankengeld od 1-6 tydne nemoci(zvolis si sama). Vsechno stoji samozrejme penize. Rekl bych ale polovinu toho co zaplatis u AOK. Pokud si nic neplatis,nemas narok vubec na nic(ani Hartz 4).Mne to slavne AOK stoji skoro 600 EUR mesicne.Nejlepe bude kdyz se zamestnas nekde na pul uvazku a budes pritom podnikat jako vedlejsi cinnost.Budes pojistena a nemusis to za urcitych podminek vubes platit.Jepotreba si dat pozor na uvadene hodiny stravene v zamestnani a kolik hodin podnikas.To je ale jine rozsahlejsi tema.
Zaznamenáno

Standa
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Reckog.gr © 2024
Řecko očima krajanů. Informace o práci, ubytování, studiu a cestování v Řecku. Česká a slovenká krajanská komunita žijící v Řecku.

Zahnarzt München |