Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: prosba o pomoc - podnikani v nemecku a nezamestnana manzelka s detmi v CR  (Přečteno 30787 krát)
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« : Květen 24, 2011, 10:51:41 pm »

potreboval bych prosim rychle pomoc a rady jak dal - necekane se objevil problem s pojistenim za situace, kdy se v nejblizsich dnech budu muset registrovat v Nemecku u pojistovny (znamy problem s pojistenim cele rodiny vs. soukrome pojisteni) kdyz jsem v Nemecku Selbstaendig (§18 EStG, Freiberufler)
manzelka je v CR nezamestnana uz asi rok, je na uradu prace, nepobira podporu v nezamestnanosti. V soucasne dobe pracuje na dohodu o provedeni prace (tohle pry jde i pokud je nezamestnana, konzultovano s uradem prace). Podle narizeni EU jsou nezaopatreni rodinni prislusnici pojisteni v miste bydliste osoby, ktera je vydelecne cinna, tj. to jsem ja. No a ted citim pruser, ze nevim, jestli budu moct mit soukrome pojisteni za 100-200 EUR nebo budu muset k AOK a podobne.

1. netusim, jestli je jako osoba v evidenci uradu prace povazovana za nezaopatrenou
2. netusim, zda ta jeji dohoda o provedeni prace ma na situaci nejaky vliv
3. myslim, ze varianta aby byla pojistena v nemecku je cestou do pekel (v problematice nemeckeho zdrav. pojisteni se absolutne neorientuju a netusil jsem, ze by mohl nastat problem. Byl jsem pripraveny na variantu, ze budu pojisteny u soukrome pojistovny)

Potreboval bych rychle nejakou pomoc a rady, jak udrzet zenu a hlavne nase dve deti v systemu ceskeho zdravotniho pojisteni, pripadne co s tim delat. Dekuji, Pavel, muj tel: +49 160 965 49 701
« Poslední změna: Květen 24, 2011, 11:19:31 pm od ppp2006 » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Květen 25, 2011, 09:12:08 am »

Ja tedy nevim, ale predstav si, ze jsi v CR. Ty pracuje, zena nezamestnana. Vase zdravotni pojisteni jsou zcela oddelena.
Proc by tedy zena nemohla zustat pojistena tam kde je, tedy v CR? Nemusi oficialne v Nemecku bydlet...

Tve pojisteni je pak uplne jine tema - u AOK se jako Freiberufler muzes dobrovolne pojistit (al epokud se nemylim, "Gesetzliche" te jako dobrovolneho zajemce nemusi vzit) a platit budes asi 15% brutto mzdy/prijmu. Pokud te vezmou, byla by uz zena i nezapoatrene deti pojisteny bez dalsiho prispevku u tebe.
U soukromeho pojisteni budes pro kazdou pojistenou osobu potrebovat zvlastni smlouvu a pocitej s tim, ze pro zeny je to pojisteni z principu drazsi.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #2 : Květen 25, 2011, 10:24:07 pm »

kdyz jsme oba v CR, tak 'prijmy' vznikaji ve stejnem state, neni co resit, ale jelikoz jsem v Nemecku, tak se budu muset pojistit tam. No a jelikoz je zena bez prijmu tak je nezaopatrena a (udajne) ma povinnost se registrovat tam, kde vznikaji prijmy zivitele. 

Plati zakladni pravidlo: zakonne pojisteni muze mit jen v jednom state

Tady narazime na pojem 'Gesetzliche' a jak se zda, tahle povinnost plati jen pro gesetzliche. Jelikoz chci mit v Nem soukrome, mela by zena tedy zustat v Ceskem systemu. Pokud bych mel gesetzliche tak by se mela preregistrovat.

Nicmene jsem se dnes v poledne pripravil na nouzovou a krajni variantu a to : nechat ji v cesku zamestnat u znameho za minimalni mzdu a zdrav a soc mu dat z ruky. Dela to 3600Kc a zena musi podepsat jakesi prohlaseni. Znamy to dneska konzultoval s ceskym danarem. Nicmene, tim ze budu mit v nemecku privatni, by to mohlo byt OK a ona by mela zustat pojistena v CR.

Dam sem vedet jak to dopadne, protoze chceme nase decka udrzet v ceskem systemu jak to jen pujde.

(Dneska jsem nektere casti tohoto problemu konzultoval s cofexem, kteremu timto velmi dekuji)
« Poslední změna: Květen 25, 2011, 10:37:57 pm od ppp2006 » Zaznamenáno
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #3 : Květen 27, 2011, 07:09:48 am »

A na to jsi přišel kde, že je to povinnost? Nic takového jsem nikdy neslyšela. Žena snad může být pojištěna normálně v ČR. V mém případě se zatím jedná o přítele, s tím, že po svatbě se nechá pojistit u mé pojištovny, je to pro nás lepší. Ale o tom, že by to byla povinnost nás nikdy nikdo neinformoval. Není to mýlka?
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Reckog.gr © 2024
Řecko očima krajanů. Informace o práci, ubytování, studiu a cestování v Řecku. Česká a slovenká krajanská komunita žijící v Řecku.

Zahnarzt München |